Jongerenprogramma dementievriendelijk op ROC Midden Nederland

Startsein jongerenprogramma dementievriendelijk

Samen met studenten, de minister voor langdurige Zorg en Sport bij VWS Conny Helder, Stichting Alzheimer en radio dj Frank van der Lende is vandaag op ROC Midden Nederland het startsein gegeven voor het jongerenprogramma van Samen dementievriendelijk. Jongeren krijgen nu en in de toekomst te maken met mensen met dementie, en zijn dus een onmisbare schakel in een dementievriendelijke samenleving.

Geduld
Bij hun stage of (bij)baan, maar ook privé krijgen jongeren met dementie te maken. Uit onderzoek van Alzheimer Nederland blijkt dat zij weinig weten over dementie en ook niet goed weten hoe ze om moeten gaan met mensen met dementie, maar dat graag zouden leren.

Studente doktersassistent Pascalle, heeft voorafgaand aan het event een gastles gevolgd waar ze veel geleerd heeft aan de hand van rollenspellen. “Wat ik heb geleerd is om veel geduld en begrip te hebben, en je goed te kunnen verplaatsen in een persoon.”

Herkennen
De 52-jarige Christa Reinhoudt was ook aanwezig, zij heeft dementie en vindt het belangrijk dat mensen dementie leren te herkennen. Zodat er bijvoorbeeld hulp geboden kan worden in de supermarkt of in de buurt. Christa kreeg een aantal jaar geleden de diagnose. In het dagelijks leven komen er sindsdien continu vragen op haar af. "Wat ging ik ook alweer pakken? Heb ik al ontbeten? Ik weet soms gewoon niet wat ik gedaan heb. De hele dag dit soort vragen. Dit is doodvermoeiend.”

VR-bril
Na afloop van de opening, waren er activiteiten in de school om op interactieve wijze dementie te leren herkennen en te leren hoe je iemand met dementie kunt helpen.

Zo kon je door middel van een VR-bril in de huid kruipen van iemand met dementie en ervaren hoe het voelt om dingen te vergeten. "Een zeer waardevolle ervaring," aldus een student. “Opeens is normaal niet meer vanzelfsprekend. Wat ik geleerd heb is beter te luisteren naar wat iemand zegt. Het voelt namelijk niet fijn dat iemand dingen voor jou invult.”

Ook kon je meedoen aan een escaperoom: binnen 10 minuten een recept vinden in een mobiele taartenwinkel: hoe is het om onder druk en veel prikkels te zoeken naar ‘een speld in een hooiberg’?

Kortom, studenten zijn een stuk bewuster geworden door het jongerenprogramma van Samen dementievriendelijk. “Heb begrip voor de ziekte, maar oog voor de mens. Kijk naar wat mensen wel kunnen en blijf geduldig” aldus de minister.

13 oktober 2022
ROC Midden Nederland
Gezondheidszorg College

Heb je vragen?

Studiekeuzevragen? Vraag het ons voorlichtingscentrum: